TV,VIDEO,AUDIO

Poradím vám s výberom televízora.

Rozdelenie televízorov.

 

Na trhu existuje veľmi veľa značiek a prevedení televízorov od rôzných svetových výrobcov.

Televízory môžeme rozdeliť do niekoľkých skupin čo sa týka veľkosti obrazovky,rozlíšenia,technológie zobrazenia,podsvietenia panela,smart funkcií,spracovanie obrazu a zvuku,ostatné funkcie,operačný sýstem,výrobca televízora a podobne.

V tomto článku si postupne prečítate tie najdôležitejšie parametre,ktoré sú veľmi dôležité pri výbere nového televízora.

Takto vám chcem pomôcť z výberom spravného televízora,ktorý bude plniť všetky vaše očakávania a hlavne, aby ste si nekúpili zbytočne predražený televízor z takými funkciami,ktoré ani nikdy nevyužíjete alebo taký, čo nebude mať takú funkciu, ktorú potrebujete.

 

Umiestnenie televízora.

 

Televízor je možné umiestniť buď na vlastný stojan, ktorý je väčšinou dodávaný spolu s televízorom,prípadne ho pomocou vhodného držiaku primontovať na stenu alebo strop.

Umiestnenie televízora

Ak zvolíte umiestnenie televízora na vlastný podstavec a chcete ho dať napríklad do obývačkovej steny,musite si vybrať taký televízor, aby sa vám tam zmestil. Pozor si treba dávať na uvedené rozmery televízora,pretože niektorí vyrobcovia udávaju iba rozmery televízora bez podstavca a aby sa vám nestalo to,že po namontovani podstavca sa vám televízor do obývačkovej steny nezmesti.

Ak chcete televízor namontovať na stenu alebo strop,vyberte si na tento účel vhodný držiak. Existuje veľké množstvo nástenných a stropných držiakov,ktoré sa líšia konštrukciou. Rozdeliť ich môžeme na pevné uchytenie televízora alebo držiaky s kĺbom určené na rôzne natáčanie televízora. Niektoré držiaky maju aj tri kĺby na rozličné natáčanie vo všetkých smeroch. 

Držiaky sú označované okrem toho na aké veľké televízory sú určené aj maximálnou prípustnou hmotnosťou televízora,preto tieto parametre musíte bezpodmienečne dodržať. K montáži držiaku na stenu alebo strop budete potrebovať vrtačku a skrutkovač. Hmoždinky a skrutky sú väčšinou pribalené,niekedy aj kľúč.

 

Rozlíšenie televíznej obrazovky.

 

Prvým dôležitým bodom pri výbere televízora je rozlíšenie televíznej obrazovky. Čím väčšie rozlíšenie zvolite,tým kvalitnejši obraz budete mať.

Najnižšie rozlíšenie mali televízory SD s pomerom strán 4:3 a takéto televízory sa už dávno nevyrábajú. Neskôr príšli na trh takzvané HD READY z rozlišním 1280x720 (720p) obrazových bodov so širokouhlým pomerom stran 16:9. Širokouhly pomer strán 16:9 sa záchoval do dnešných čias ale rozlišenie rapidne stúpalo.

Ďalšou etapou vývoja televíznych obrazoviek boli takzvané FULL HD televízory,ktoré boly v posledných rokoch najviac rozširené. FULL HD ma rozlišenie 1920x1080 (1080p) pixelov, ale už aj tieto televízory sú na ústupe a pomaly sa prestávajú vyrábať.

Novinkou sú televízory 4K UHD z rozlišením 3840x2160 (2160p) obrazových bodov v širokouhlom pomere strán 16:9. Obrazovka 4K UHD je tvorená z 8 294 400 pixelov.

Moderné 4K UHD televízory používaju takzvaný UPSCALING a vďaka tejto funkcii dokážu dopočítať a prekonvertovať obyčajný HD signál na pseudo 4K UHD a zobraziť ho čo najkvalitnejšie na televíznej obrazovke.

A čo je to SUHD televízor? Spoločnosť Samsung má svoje označenia a SUHD nie je nič iné iba 4K UHD televízor od Samsungu,preto to pismeno S.

Najhorúcejšou novinkou sú 8K UHD televízory (4320p),ktoré sa pomaly dostávaju do predaja.

Rozlíšenie TV obrazovky

 

Uhlopriečka obrazovky televízora a pozorovacia vzdialenosť.

 

Veľmi dôležitým parametrom pri výbere správneho televízora je okrem rozlíšenia práve veľkosť televíznej obrazovky. Pri výbere veľkosti televíznej obrazovky si musite najprv vyjasniť z akej vzdialenosti budete televízor sledovať. Aby som vám to celkom uľahčil,vytvoril som pre vás tuto tabuľku,podľa ktorej si veľkosť televíznej obrazovky ľahko vyberiete.

 

Tabuľka pozorovacích vzdialenosti TV

Pozorovacia vzdialenosť je veľmi dôležitá a je závislá na veľkosti a rozlišovacej schopnosti televíznej obrazovky.

Ak pozorovaciu vzdialenosť nedodržíte a budete napríklad sledovať televízor priliš blýsko tak budete vidieť jednotlivé body(pixely), s ktorých je obraz zložený a takto budete vidieť nekvalitný obraz a ešte si veľmi pokazite zrak.

Ak naopak budete sledovať televízor príliš zdaleka,neuvidíte už dobre detajly a nebudete si môcť vychutnať zážitok zo sledovania televízie.

 

Technológia zobrazovania a pozorovacie uhly televíznej obrazovky.

  • Televízor LED

LED televízor nie je výstižný názov a je trošku zavádzajúci,preto, že ide o obyčajný LCD displej tvorený z tekutých krištálov,len namiesto neonových výbojok sa používajú na podsvietenie usporné diódy LED, a preto marketeri a obchodnici používaju označenie televízor LED.

Rozdelenie televízorov LED podľa spôsobu LED podsvietenia.

1.) RGB LED

Po celej ploche za LCD panelom sú maticovo rozmiestnené skupiny štyroch farebných LED diód ( R-červená,G-2x zelená,B-modrá). Takéto rozloženie LED diód umožňuje lokálne stmavnutie v mieste, kde je potrebné zobraziť sýtejšiu čiernu farbu-takzvaný "local dimming". Vďaka tejto funkcií je možné zobraziť širšie farebné spektrum a vyšší kontrast.

2.) Direct LED

Direct LED je podobná technológia podsvietenia ako RGB LED len s tým rozdielom, že nepoužíva na presvetlenie LCD displeja farebné, ale iba biele LED diódy.

3.) Edge LED

Edge LED podsvietenie už nepoužíva maticové rozloženie LED diód ako RGB LED a DIRECT LED, ale biele LED diódy má umiestnené iba po okrajoch panelu a pomocou siete svetlovodov a odraziek je svetlo rovnomerne rosptýlené za panel. Takýmto usporiadaním je možné vyrobiť oveľa tenší displej ako v predchadzajúcich dvoch prípadoch.

Edge LED používa na presvetlenie menej diód LED a preto je takýto panel aj najlacnejší. Maličkou nevýhodou je to, že u tohoto displeja nemožno použiť funkciu local dimming, ale aj tak tento displej je najdokonalejší zo série LED displejov.

Ďalším nemenej dôležitým parametrom televízora sú pozorovacie uhly. Pri kúpe nového televízora dbajte na to,aby televízor mal čo najširšie pozorovacie uhly,preto, že televízor bežne nesledujete iba spredu, ale aj zo strán. Bežne LED televízory majú úzke pozorovacie uhly a keď na takýto televízor pozeráte zboku pod väčším uhlom vidite obraz skreslený a niekedy až zdeformovaný preto na sledovanie zboku sa vôbec nehodia. LED televízory sú nenáročné na výrobu a preto sú najlacnejšie.

Štandardné LED FULL HD televízory sa už pomaly prestávaju vyrábať a najkvalitnejšie LED televízory sú 4K ULTRA HD alebo tiež označované ako SUHD TV od spoločnosti SAMSUNG.

 

  • Televízory QLED - Quantum DOT

Spoločnosť SAMSUNG svoje LED televízory ULTRA HD PREMIUM takpovediac vybrúsila do dokonalosti a dostali označenie QLED. Písmeno Q označuje technológiu zobrazovacieho panela QUANTUM DOT od spoločnosti SAMSUMG.

QLED televízor je na takej úrovni,že môže skoro súperiť z televízormy OLED a AMOLED.

 

  • Televízory OLED

Najväčšie pozorovacie uhly majú televízory OLED a majú aj najkvalitnejší a najostrejši obraz, ale sú veľmi náročné na výrobný proces, preto sú ešte dosť drahé.

Zobrazovací panel OLED nepotrebuje podsvietenie ako LED alebo QLED,pretože je vytvorený z miliónov svetloemitujúcich organických diód LED, a preto je sám zdrojom svetla. Vďaka technológii OLED je možné vyrobiť oveľa tenší panel a dokonca už existujú prvé televízory OLED,ktoré sú vo vypnutom stavé priesvitné ako sklo a tvoria časť nábytku,napríklad posuvné sklo v obyvačkovej stene alebo predné sklo akvária.

Priekopníkom vo vývoji a výrobe OLED obrazoviek a televízorov je spoločnosť LG. Samozrejme, že aj iní vyrobcovia výrabajú televízory OLED, ale vo väčšine televízorov je zobrazovací panel práve od spoločnosti LG.

Zvlaštnosťou sú takzvané zakrivené televízory, ktoré sú dizajnovo veľmi pekné a ponúkajú veľké pozorovacie uhly pri najkvalitnejšom obraze bez skreslení.

Potom sú to 3D televízory, ktoré mali veľký úspech niekedy okolo roku 2016. Na sledovanie týchto televízorov potrebujete si nasadiť 3D okuliare.

HDR - High dynamic range.

HDR je vysoký dynamický rozsah jasu a je to pomer medzi najsvetlejším a najtmavším bodom na obrazovke.

Bežný farebný RGB displej má veľké obmedzenie dynamického rozsahu, pretože je založený na 8 bitovom (3 krat po 8bitov R-G-B = 24 bitov na pixel) štandarde. Dynamický rozsah 8 bitového displeja vypočítame zo vzťahu 2 na 8=256. Z uvedeného vyplýva, že jas sa môže meniť v krokoch od 0 až do 256,čiže môžeme zapísať, že dynamický rozsah RGB displeja je 256:1. Takýto displej dokáže zobraziť najviac 16,7 milióna farieb. Pre sledovanie farebnej scény to určite stačí, ale horšie je to pri sledovaní jasových prechodov a pri takej úzkej škále dynamického rozsahu sú prechody skokové a pôsobia veľmi rušivo.

Pre zjemnenie prechodov potrebujeme väčší dynamický rozsah a aspoň 10 bitový panel. Vyšším dynamickým rozsahom sa najviac priblížime realite ako bola scéna nasnímana.

V prírode môžeme pozorovať sceny s dynamickým rozsahom okolo 100 000:1

Aby sme čo najvernejšie zobrazili snímanú scénu na obrazovke potrebujeme väčší dynamický rozsah a preto rôzny výrobcovia začali vyvíjať rôzné HDR štandardy. Najznamejší je HDR 10 ktorému postačuje 10 bitový panel. HDR 10 používa väčšiná výrobcov a ponuka jas do 4 000 Nitov.

Z novinkou príšla spoločnosť LG ktora do svojich OLED televízorov implementovala  Active HDR zo spracovaním dinamickych dát pre každu snimku zvlašť a výsledkom je fantastický obraz tvorený viac ako miliardou farieb z plinulimy jemnými prechodmi.

Active HDR firmy LG je naviac kompatibilý zo všetkými HDR formátmi a podporuje aj najnovší format Dolby Visión.

Najväčší jas až 10 000 Nitov vám dá najnovší štandard Dolby Vision a obsah už začína distribuovať Netflix a ďalší poskytovatelia online obsahu.

Doprovodný zvuk televízora.

K navodeniu príjemnej atmosféry a fascinujucého zážitku zo sledovania filmov a televíznych relácií hrá dôležitú úlohu okrem kvalitného pestrofarebného ostrého obrazu aj doprovodný priestorový zvuk.

Televízory v monofonom prevedení sa už dávno nevyrábaju a väčšina televízorov v naších domácnostiach sú v stereofónnom prevedení,ktoré už tiež vychádza z módy.

Niekto na vytvorenie priestorového efektu pripája k televízoru reproduktorovú sústavu alebo soundbar.

 Úplnou novinkou sú televízory s technológiou Acoustic Surface, ktoré reprodukujú priestorový zvuk priamo z obrazovky a nemajú žiadne iné reproduktory iba basový subwoofer.

 

Operačný sýstem a smart funkcie.

Pri výbere nového televízora je dobré zohľadniť aj operačný systém a ostatné funkcie televízora na využívanie nekonečného zdroja zábavy z internetu.

Najlacnejšie televízory sú bez operačného systému. Ak má televízor operačný systém a prípája sa na internet hovoríme mu SMART. Drahšie televízory SONY A PHILIPS používaju operáčny sýstem ANDROID,podobný ako ho poznate z mobilných zariadení len je maličko upravený pre veľke displeje.

SAMSUNG má svoj vlastný operačný systém TIZEN aj vlastný market s aplikáciami.

Spoločnosť LG inštaluje do svojich televízorov operačný systém WebOS a PANASONIC Firefox OS.

 

Please update your shortcode's URL so it points to a concrete category. 

Záverečné odporúčanie.

Ak ste sa rozhodli kúpiť nový televízor odporúčam vám radšej si doplatiť na kvalitnejší televízor ,lebo je to dlhodobá investícia.

Nový televízor by mal mať kvalitný zobrazovací panel s HDR z rozlíšením aspoň 4K UHD a integrovaný priestorový zvuk.

Prosím prezrite si tento obsiahlý KATALÓG PRODUKTOV - TELEVÍZORY, kde si určíte vyberiete pre vás ten správny televízor s ktorého budete mať radosť nielen vy, ale aj celá vaša rodína.

                                                                                                                                      LOGO